יעוץ

בדיקות עיניים בילדים

בדיקות עיניים בילדים נעשות בכל גיל ומומלץ לבצע אותו על מנת לשלול מצבים בהם עלולה להפגע ההתפתחות הראיתית. מומלץ לבצע בדיקה שגרתית בגיל שנה, שלוש שנים ו5 שנים או בכל מצב בו עולה חשש לגבי תפקוד ראייתי.

חסימת דרכי הדמעות בילדים

בניגוד למה שהשם מרמז, מדובר בעצם בחסימה במערכת הניקוז של הדמעות ולא ביצור. החסימה מתבטאת בדמעת (עיניים רטובות או דמעות שזולגות על הלחי) והפרשות (לבנות, צהובות, ירוקות). ללא אודם עיני.  חסימת דרכי דמעות היא מאוד שכיחה בתנוקות ובמרבית המקרים חולפת לבד עד גיל שנה. הטיפול המומלץ כולל ניקוי הפרדות ומסאג׳. אין צורך בטיפול מקומי בטיפות. 

פזילה

פזילה מבטאת מצב בו העיניים לא מסתכלות על אותה נקודה. הפזילה יכולה להיות לכל כיוון, אנכית או אופקית, כלפי האף (אזוטרופיה) או האוזניים (אקזוטרופיה). היא יכולה להיות קבועה או אינטרמיטנטית. 

בכל מקרה של פזילה, יש לעבור בדיקת עיניים על מנת לברר מקור ולהחליט האם יש השפעה על הראיה ומה דרך הטיפול המועדפת. 

פזילה במבוגרים

פזילה המופיעה אצל מבוגרים יכולה להיות פזילה חדשה, פזילה אשר הייתה קיימת בילדות והחמירה או פזילה אשר תוקנה בעבר והופיעה שוב. הטיפול בפזילה במבוגרים הוא בדרך כלל ניתוחי. חשוב להדגיש כי פזילה יכולה, וצריכה להיות מתוקנת בכל גיל שכן היא יכולה להשפיע על איכות הראיה והחיים ברבדים שונים. טיפול בפזילה במבוגרים נעשה על ידי רופאי עיניים ילדים אשר חלק מהתמחותם הוא טיפול בפזילה בכל הגילאים.

חולשת מיקוד

חולשת מיקוד היא קושי במיזוג התמונות המתקבלות משתי העיניים בעת מבט לקרוב. בזמן התמקדות בספר, מסך או כל חפץ קרוב עושות העינים תנועת מיקוד (קונברגנציה): שתי העיניים נעות יחדיו לכיוון האף אך ללא פזילה נראית לעין. בחולשת מיקוד התנועה הזו נחלשת ותתבטא בכפל ראיה לקרוב, חוסר יכולת לעקוב אחר שורה, חזרה או דילוג על שורה, כאב עיניים/ראש לאחר מאמץ ממושך לקרוב. האבחון נעשה כחלק מבדיקת עיניים שגרתית בילדים (אצל רופא עיניים ילדים או אורטופטיסט) והטיפול הוא תרגול המותאם באופן אישי לכל מטופל.

 

התאמת משקפיים לילדים

צורך במישקפיים יכול לעלות בכל גיל, גם בתנוקות בני מספר חודשים. ניתן להתאים מישקפיים בכלגיל, גם כאשר מדובר בתינוק או ילד צעיר אשר איננו משתף פעולה בבדיקת חדות ראיה. בגילאים צעירים יש חשיבות רבה למישקפיים שכן מדובר לא רק בשיפור איכות הראיה אלא גם בשמירה על התפתחות ראיתית תקינה ומניעת עין עצלה. בכל גיל יש את הטווח הנורמלי שלו ועל פי זה מותאמים מישקפיים. 

ההתאמה נעשית לאחר בדיקת עיניים מלאה כולל הרחבת אישונים עם טיפות. 

 

קטרקט בילדים

קטרקט, ירוד, הוא מצב שכיח במבוגרים אל קיים גם בילדים ותינוקות. הוא יכול להיות מולד ואז השפעתו על הראיה היא מאוד משמעותית וטיפול מוקדם יכול לאפשר תפקוד ראייתי תקין. הטיפול בילדים ותינוקות כולל טיפול ניתוחי ולאחר מכן הליך שיקום ראייתי אשר נמשך לאורך כל הילדות ודורש מעקב המשכי. 

עין עצלה

עין עצלה מהווה שם כולל להתפתחות ראיתית לא תקינה בגיל צעיר. ההתפתחות הראיתית נעשית בשנים הראשונות לחיים ותלויה בגירוי ראיתי תקין. חוויה ראיתית לא תקינה עקב פזילה, צורך במישקפיים או חסימה של ציר ראיה (כמו ע״י צניחת עפעף) עלולה להוביל להתפתחות ראיתית לא תקינה בעין אחת או שתיים ולעין עצלה. בדיקות עיניים שגרתיות בגילאים הצעירים מומלצות על מנת לשלול בעיות עיניות מסוג זה, שכן לא תמיד הן באות לידי ביטוי.

 

אלרגיה עינית

אלרגיה עינית יכולה להיות חלק מאלרגיה כללית או להתבטא בעיניים בלבד. האלרגיה תתבטא באודם, גרד, דמעת, מצמוץ ולעיתים אף ירידה בראיה. 

הטיפול באלרגיה הוא תסמיני ועלול להיות ממושך. אין לרפואה המודרנית עדיין את היכולת לרפא אלרגיה אלא רק לטפל בתסמינים. 

הטיפול נעשה בדרך כלל על ידי טיפות ובדרך כלל משתפר בצורה עונתית ועם הגיל. 

 

בעיות עיניים בפגים

ההתפתחות העינית בפגים, כמו שאר המערכות, נקטעת עם הלידה המוקדמת. לאחר הלידה צריכות עיני הפג להמשיך ולהתפתח ולעיתים נוצרת בעיה המתבטאת בשגשוג יתר של כלי דם. במרבית המקרים התועה חולפת מאליה אך לעיתים רחוקות יש צורך בטיפול. כל הפגים עוברים מעקב עיני שגרתי בפגיה עד צמיחה מלאה של כלי הדם. לאחר מכן כדאי להמשיך ולעשות בדיקות עיניים שגרתיות שכן נמצא שבעיות עיניים הן שכיחות יותר בילדים אשר נולדו פגים.