ניתוחים לתיקון פזילה בילדים

ניתוחים לתיקון פזילה בילדים יכולים להעשות בכל גיל, אפילו בגיל מספר חודשים, ותלויים בסוג הפזילה, מצב הראיה, ציפיות ההורים וציפיות הילד. 

מטרת ניתוח פזילה בינקות וילדות היא ליצור מצב בו שתי העיניים יכולות להתסכל על אותו עצם לקרוב ולרחוק, לעיתים תוך קבלת ראית עומק ויצירת קשר עין דו עיני בזמן אינטראקציה חברתית. הניתוח נעשה תמיד בהרדמה כללית וכולל החלשה או חיזוק של השרירים החוץ עיניים.

הניתוח נעשה על דופן גלגל העין, שם נמצאים השרירים החוץ עיניים. מגיעים אליהם דרך חתך בלחמית שהיא קרום דק שמכסה את גלגל העין, כך שלאחר הריפוי לא נשאר סימן או צלקת. אזור הניתוח סביב גלגל העין תלוי בשריר אותו רוצים לנתח. הניתוח נחשב יחסית בטוח אך כמו בכל ניתוח גם כאן יכולים להיות סיבוכים, נדירים אך משמעותיים, של פגיעה בעין ולעיתים אף פגיעה בראיה. הארעות הסיבוכים מאוד נמוכה וברובם ניתן לטפל.

תכנון הניתוח נעשה על סמך מדידות פזילה שמבוצעות לפני הניתוח והסיכוי לתקן את כל הפזילה בניתוח אחד נע בין 70%-80%. כמובן שלא כל פזילה מחייבת ניתוח ויש צורך בבדיקה והערכה כל מנת להתאים את צורת הטיפול המיטבית עבור כל ילד. ככלל, ניתוח פזילה, הוא לא ניתוח דחוף וההחלטה על ביצועו צריכה להעשות לאחר תאום ציפיות עם הילד ומשפחתו.