ניתוחים לתיקון פזילה במבוגרים

ניתוחים לתיקון פזילה במבוגרים יכולים להעשות בכל גיל ותלויים בסוג הפזילה, מצב הראיה וציפיות המטופל/ת. מטרת הניתוח היא ליצור מצב בו שתי העיניים יכולות להתסכל על אותו עצם לקרוב ולרחוק, לעיתים תוך קבלת ראית עומק ויצירת קשר עין דו עיני בזמן אינטראקציה חברתית.

הניתוח נעשה בדרך כלל בהרדמה כללית (בחול יש מקומות בהם הניתוח נעשה בהרדמה מקומית) וכולל החלשה או חיזוק של השרירים החוץ עיניים. 

הניתוח נעשה על דופן גלגל העין, שם נמצאים השרירים החוץ עיניים. מגיעים אליהם דרך חתך בלחמית שהיא קרום דק שמכסה את גלגל העין, כך שלאחר הריפוי לא נשאר סימן או צלקת. אזור הניתוח סביב גלגל העין תלוי בשריר אותו רוצים לנתח.

הניתוח נחשב יחסית בטוח אך כמו בכל ניתוח גם כאן יכולים להיות סיבוכים, נדירים אך משמעותיים, של פגיעה בעין ולעיתים אף פגיעה בראיה. 

תכנון הניתוח נעשה על סמך מדידות פזילה שמבוצעות לפני הניתוח והסיכוי לתקן את כל הפזילה בניתוח אחד נע בין 70%-80%.

כמובן שלא כל פזילה מחייבת ניתוח ויש צורך בבדיקה והערכה כל מנת להתאים את צורת הטיפול המיטבית עבור כל מטופל. במבוגרים נעשית בדרך כלל גם הערכה אורטופטית אשר כוללת מדידות מדויקות של הפזילה ושל פעילות כל עין בנפרד ויחסית לעין השניה. ככלל, ניתוח פזילה, הוא לא ניתוח דחוף וההחלטה על ביצועו צריכה להעשות לאחר תאום ציפיות עם המטופל.

במבוגרים קיימות סיבות רבות לפזילה ופזילה נרכשת יכולה לגרום לכפל ראיה. במצבים בהם מופיעה פזילה חדשה עם כפל ראיה יש צורך גם בהערכה נוירולוגית. כאשר פזילה מופיעה עם כפל ראיה שאיננו חולף יש מקום לטיפול מהיר יחסית שכן כפל הראיה יכול להפריע לתפקוד בכל תחומי החיים. הטיפול יכול לכלול תיקון ניתוחי אשר יעלים את כפל הראיה.